Advertisement

views

Kerala PSC GK | Practice and Model Math Questions - 25 [Time, Speed and Distance]

Kerala PSC GK | Practice/Model Math Questions - 25: Kerala Public Service Commission (PSC) conducts exams to recruit candidates for various government jobs in the state of Kerala. Mathematics (Maths) is an important section in these exams and it is essential for the candidates to have a good understanding of the subject. To assist the candidates in their preparation, this article provides a set of practice and model math questions based on the latest syllabus of Kerala PSC GK. These questions will help the candidates to assess their knowledge and improve their skills in the subject.
Kerala PSC GK | Practice/Model Math Questions - 25
1. à´’à´°ു à´•ാർ 360 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ à´¦ൂà´°ം 6 മണിà´•്à´•ൂà´±ിൽ à´¤ാà´£്à´Ÿുà´¨്à´¨ു. à´•ാà´±ിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ à´Žà´¤്à´°à´¯ാà´£്? (à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ)
[a] 50 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[b] 60 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[c] 70 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[d] 80 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´¦ൂà´°ം = 360 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ സമയം = 6 മണിà´•്à´•ൂർ à´µേà´—à´¤ = à´¦ൂà´°ം / സമയം = 360 / 6 = 60 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

2. 150 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളമുà´³്à´³ à´’à´°ു à´Ÿ്à´°െà´¯ിൻ 12 à´¸െà´•്കൻഡിൽ 180 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളമുà´³്à´³ à´’à´°ു à´ª്à´²ാà´±്à´±്à´«ോം à´•à´Ÿà´¨്à´¨ുà´ªോà´•ുà´¨്à´¨ു. à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ à´Žà´¤്à´°à´¯ാà´£്? (à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ)
[a] 72 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[b] 81 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[c] 90 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[d] 99 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
ആകെ à´¦ൂà´°ം = à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം + à´ª്à´²ാà´±്à´±്à´«ോà´®ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം = 150 + 180 = 330 à´®ീà´±്റർ സമയം = 12 à´¸െà´•്കൻഡ് à´µേà´—à´¤ = à´¦ൂà´°ം / സമയം = 330 / 12 = 27.5 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് → à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ 27.5 × 18/5 = 99 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

3. à´’à´°ു à´•ാർ 54 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ 240 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ à´¦ൂà´°ം à´ªിà´¨്à´¨ിà´Ÿുà´¨്à´¨ു. à´¯ാà´¤്à´°à´¯്à´•്à´•് à´Žà´¤്à´° സമയം à´µേà´£ം? (മണിà´•്à´•ൂà´±ിൽ)
[a] 4 മണിà´•്à´•ൂർ
[b] 4.5 മണിà´•്à´•ൂർ
[c] 5 മണിà´•്à´•ൂർ
[d] 5.5 മണിà´•്à´•ൂർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´¦ൂà´°ം = 240 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ à´µേà´—à´¤ = 54 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ സമയം = à´¦ൂà´°ം / à´µേà´—à´¤ = 240 / 54 = 4.444... മണിà´•്à´•ൂർ ≈ 4.5 മണിà´•്à´•ൂർ

4. 60 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് à´µേഗതയിൽ à´ªോà´•ുà´¨്à´¨ à´’à´°ു à´Ÿ്à´°െà´¯ിൻ 720 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളമുà´³്à´³ à´’à´°ു à´¤ുà´°à´™്à´•ം à´•à´Ÿà´•്à´•ാൻ 15 à´¸െà´•്കൻഡ് à´Žà´Ÿുà´•്à´•ുà´¨്à´¨ു. à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം à´Žà´¤്à´°à´¯ാà´£്? (à´®ീà´±്റർ)
[a] 120 à´®ീà´±്റർ
[b] 150 à´®ീà´±്റർ
[c] 180 à´®ീà´±്റർ
[d] 200 à´®ീà´±്റർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´µേà´—à´¤ = 60 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് സമയം = 15 à´¸െà´•്കൻഡ് ആകെ à´¦ൂà´°ം = à´µേà´—à´¤ × à´¸à´®à´¯ം = 60 × 15 = 900 à´®ീà´±്റർ à´¤ുà´°à´™്à´•à´¤്à´¤ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം = 720 à´®ീà´±്റർ à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം = ആകെ à´¦ൂà´°ം - à´¤ുà´°à´™്à´•à´¤്à´¤ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം = 900 - 720 = 180 à´®ീà´±്റർ

5. à´°à´£്à´Ÿ് à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ുകൾ, à´’à´¨്à´¨് 100 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളവും മറ്à´±ൊà´¨്à´¨് 120 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളവും, 54 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ, 36 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ à´Žà´¤ിർദിà´¶à´¯ിൽ സഞ്à´šà´°ിà´•്à´•ുà´¨്à´¨ു. à´…à´µ പരസ്പരം à´•à´Ÿà´¨്à´¨ുà´ªോà´•ാൻ à´Žà´¤്à´° സമയം à´µേà´£ം? (à´¸െà´•്കൻഡ്)
[a] 6 à´¸െà´•്കൻഡ്
[b] 8 à´¸െà´•്കൻഡ്
[c] 10 à´¸െà´•്കൻഡ്
[d] 12 à´¸െà´•്കൻഡ്

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
ആകെ à´¦ൂà´°ം = 100 + 120 = 220 à´®ീà´±്റർ ആപേà´•്à´·ിà´• à´µേà´—à´¤ = 54 + 36 = 90 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ = 90 × 5/18 = 25 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് സമയം = à´¦ൂà´°ം / à´µേà´—à´¤ = 220 / 25 = 8.8 à´¸െà´•്കൻഡ് ≈ 8 à´¸െà´•്കൻഡ്

6. à´’à´°ു à´¸ൈà´•്à´•ിൾ സഞ്à´šാà´°ി 15 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ 3 മണിà´•്à´•ൂർ സഞ്à´šà´°ിà´•്à´•ുà´¨്à´¨ു. അവൻ à´Žà´¤്à´° à´¦ൂà´°ം à´¤ാà´£്à´Ÿി? (à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ)
[a] 40 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[b] 45 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[c] 50 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[d] 55 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´µേà´—à´¤ = 15 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ സമയം = 3 മണിà´•്à´•ൂർ à´¦ൂà´°ം = à´µേà´—à´¤ × à´¸à´®à´¯ം = 15 × 3 = 45 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ

7. 200 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളമുà´³്à´³ à´’à´°ു à´Ÿ്à´°െà´¯ിൻ 72 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ à´’à´°ു à´µൈà´¦്à´¯ുà´¤ി à´ªോà´¸്à´±്à´±ിà´¨െ à´•à´Ÿà´¨്à´¨ുà´ªോà´•ുà´¨്à´¨ു. ഇതിà´¨് à´Žà´¤്à´° സമയം à´µേà´£ം? (à´¸െà´•്കൻഡ്)
[a] 8 à´¸െà´•്കൻഡ്

[b] 10 à´¸െà´•്കൻഡ്
[c] 12 à´¸െà´•്കൻഡ്
[d] 14 à´¸െà´•്കൻഡ്


à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´¦ൂà´°ം = à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ിà´¨്à´±െ à´¨ീà´³ം = 200 à´®ീà´±്റർ à´µേà´—à´¤ = 72 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ = 72 × 5/18 = 20 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് സമയം = à´¦ൂà´°ം / à´µേà´—à´¤ = 200 / 20 = 10 à´¸െà´•്കൻഡ്

8. à´’à´°ു à´¬ോà´Ÿ്à´Ÿ് 20 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ നദിà´¯ിൽ à´®ുà´•à´³ിà´²േà´•്à´•് സഞ്à´šà´°ിà´•്à´•ുà´¨്à´¨ു. നദിà´¯ുà´Ÿെ à´’à´´ുà´•്à´•ിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ 5 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ ആണ്. à´¬ോà´Ÿ്à´Ÿിà´¨്à´±െ യഥാർത്à´¥ à´µേà´—à´¤ à´Žà´¤്à´°à´¯ാà´£്? (à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ)
[a] 15 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[b] 20 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[c] 25 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ
[d] 30 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
à´¬ോà´Ÿ്à´Ÿിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ = 20 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ നദിà´¯ുà´Ÿെ à´’à´´ുà´•്à´•ിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ = 5 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´®ുà´•à´³ിà´²േà´•്à´•ുà´³്à´³ à´µേà´—à´¤ = à´¬ോà´Ÿ്à´Ÿിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ - à´’à´´ുà´•്à´•ിà´¨്à´±െ à´µേà´—à´¤ = 20 - 5 = 15 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ

9. à´’à´°ു മനുà´·്യൻ 4 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ 2 മണിà´•്à´•ൂർ നടക്à´•ുà´•à´¯ും à´¤ുടർന്à´¨് 6 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ 3 മണിà´•്à´•ൂർ à´¸ൈà´•്à´•ിൾ à´šà´µിà´Ÿ്à´Ÿുà´•à´¯ും à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ു. à´®ൊà´¤്à´¤ം à´¦ൂà´°ം à´Žà´¤്à´°à´¯ാà´£്? (à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ)
[a] 24 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[b] 26 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[c] 28 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ
[d] 30 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
നടത്തത്à´¤ിà´¨്à´±െ à´¦ൂà´°ം = 4 × 2 = 8 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ à´¸ൈà´•്à´•ിà´³ിà´¨്à´±െ à´¦ൂà´°ം = 6 × 3 = 18 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ à´®ൊà´¤്à´¤ം à´¦ൂà´°ം = 8 + 18 = 26 à´•ിà´²ോà´®ീà´±്റർ

10. 300 à´®ീà´±്റർ à´¨ീളമുà´³്à´³ à´°à´£്à´Ÿ് à´Ÿ്à´°െà´¯ിà´¨ുകൾ à´’à´°േ à´¦ിà´¶à´¯ിൽ 54 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ, 36 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ à´µേഗതയിൽ സഞ്à´šà´°ിà´•്à´•ുà´¨്à´¨ു. à´’à´°ു à´Ÿ്à´°െà´¯ിൻ മറ്à´±ൊà´¨്à´¨ിà´¨െ à´•à´Ÿà´¨്à´¨ുà´ªോà´•ാൻ à´Žà´¤്à´° സമയം à´µേà´£ം? (à´¸െà´•്കൻഡ്)
[a] 60 à´¸െà´•്കൻഡ്
[b] 90 à´¸െà´•്കൻഡ്
[c] 120 à´¸െà´•്കൻഡ്
[d] 150 à´¸െà´•്കൻഡ്

à´šെà´¯്à´¯ുà´¨്à´¨ à´µിà´§ം
ആകെ à´¦ൂà´°ം = 300 + 300 = 600 à´®ീà´±്റർ ആപേà´•്à´·ിà´• à´µേà´—à´¤ = 54 - 36 = 18 à´•ിà´®ീ/മണിà´•്à´•ൂർ = 18 × 5/18 = 5 à´®ീà´±്റർ/à´¸െà´•്കൻഡ് സമയം = à´¦ൂà´°ം / à´µേà´—à´¤ = 600 / 5 = 120 à´¸െà´•്കൻഡ്

Post a Comment

0 Comments